credeti ca e exagerat? mica fetita noastra draga are un comportament hiperactiv.sotul e si plecat la lucru inafara,poate eu sunt mai permisiva,desi tb sa fiu de-amandoua:SI MAMA SI TATA .asa ca a venit si bunicul ei si a zis ca tot sarea ,dar suntem toata ziua numai noi doua,eu cred ca s-a buvcurat ca a venit pe la noi.zicea ca e mai neastamaparata decat ceilalti doi nepoti,unul de 8 ,altul de 4 ani.si la doctorita cand am fost azi, a zis ca e prea neastamparata,dar soacra-mea a zis ca asa a fost si sotul meu in copilarie.acuma el se ingrijoreaza si eu ma gandesc:nu sunt in stare sa am grija de copilul meu?sunt cadru didactic de 10 ani si n-am avut niciodata probleme cu stapanitul copiilor.
pedeapsa o saptamana fara desene animate ,fara TV SI CALCULator la 3 ani
De ondina007 - La data de January 28th, 2013
- autentifică-te sau înregistrează-te pentru a adăuga comentarii
Adaugat in:









eu nu sunt de acord cu pedepsele,nu le.am aplicat si tind sa cred ca nici nu o voi face..copii sunt diferiti daca au mai multa energie nu inseamna ca e un copil rau,trebuie doar sa ii temperam putin..
nu cred ca ai procedat gresit dar tinete de cuvant ,nu o lasa mai repede pt ca iti prinde slabiciunea.,totusi consider ca trebuia doar 1 zii sau 2 .
la calcat.aspirat nimic nu fac fara ...iai... razvi
nu cred ca ai probleme cu stapanitul copiilor pt ca uni copii sunt ffffffffffff activi exact ca Razvi meu sau printesa ta sau sunt si copii mai linistiti.
exact asa e si razvan de dimineata si pana seara nu sta locului umpic ...lucra detoate ,iti dai seama ca ma ajuta la vase
nici eu nu sunt deacord cu pedepsele...trebuie sa ne gandim ca este doar o perioada a lor si trebuie sa-i lasam sa-si descarce bateriile...nu vad nimic rau...
Doamne.. chiar aiurea SINCER ... unii zic ca daca e prea linistit copilul inseamna ca e bolnav
..daca e mai activ ca e rau..
nu am ce sfat sa-ti dau dar cu siguranta nu cred ca are o problema fetita.. nu vad ce problema sa aiba..ca se joaca sau ca se bucura e o problema??? doctorita ta poate era..obosita?! si bunicul..poate nu avea cef de joaca sau atentii..nu stiu.. .. si alex al meu e ff activ, vesel, galagios.. cand primim musafiri de-ai casei e fff activ..jucaus, se bucura f mult dar cand mergem noi nu.. e altfel..e NORMAL!!!!
eu cred ca biata fetita are un comportament normal,poate tu esti prea obosita si bunicul prea exigent...ce dumnezeu....are 3 ani.in primul rand as exploda sa-mi compare copilul cu alti copii,in al doilea rand la varsta asta consider ca e prea mica pentru calculator,si ar mai fi si problema ca daca sta prea mult in fata lui si a tv-ului devine nervoasa,gaseste-i alte ocupatii,distrage-i atentia cu altceva,e doar un copil si nu trebuie judecat asa aspru
Dacă ești cadru didactic sunt convinsa ca ai recunoaște imediat anumite devianțe comportamentale...iar pedeapsa fără cauza solida știi f bine ca duce la negativism...lasa copilul in pace si fii fericita ca e sănătos si ca se joaca....pupici!
mie mi se pare absurda o asemenea pedeapsa la varsta asta indiferent de ce ar face .....totusi are 3 ani si un pic . si pentru ca se joaca copilul si e energic nu merita pedepsit . de ce nu o dai la dansuri sau karate sau sa ii creezi o activitate care sa ii consume energia ......
Fetelor reactionati de parca ar fi invinetit-o in bataie.Eu consider ca nu e nimic rau in a- i taia televizirul si calc.Oricum la 3ani ea nu stie cat inseamna o sapt ,deci ori ca era pedeapsa de 3 zile ori ca 7...e la fel .Si eu am pedepsit-o pe Maia in acest fel cand l-a tuns pe bebe si vreau sa zic ca nici macar nu a pomenit de desene ...pt ca a inteles de ce nu are voi.In plus,eu am realizat ce copil bun am,nu mai era nervoasa ,reactiona imediat cand vorbeam cu ea,se juca doar cu jucarii,calorie,carti ,etc.Daca unii copii sunt cumintei nu inseamna ca pedepsele nu ar trebui aplicate celor care "isi iau lumea in cap" .Aplicate corect ele sunt chiar foarte benefice...si stiu ce spun.Sa nu uitam ca piticii sunt extrem de diferiti .
Hai, ma , chiar asa? La 3 ani pedepse ...si crezi ca ai izbanda??!!

O sa traumatizezi si copilul si te enervezi degeaba....!! E neastamparata, bine, inseamna ca e isteata, curioasa, sanatoasa, e un copil normal, se joaca, vrea atentie, afectiune...
Sa-i vezi pe ai mei cand incep joaca...zici ca-s numai cai si elefanti in casa..cu tatal lor in frunte....; socrul tau probabil e o persoana careia ii plac mai mult copiii pe post de statui, lasa-l asa, doar esti cadru didactic si stii cum sta treaba, niciodata n-o sa-ti stapanesti copilul propriu ca pe ceilalti, e copilul tau , esti subiectiv, il adori si asa si trebuie sa fii permisiva cu ea..., cu o limita, in care ii explici si o indrumi spre alta activitate cand nu mai are rabdare sau s-a plictisit...
Mult succes, mami si multi poopici piticutei zglobii!!!
mi se pare cam mult daca eu i-as da o asemenea pedeapsa m-am pedepsi si eu o data cu ea ca pt mine faptul ca sta linistita o jumatate de ora la desene e mai mult decat perfect sa-mi pot face mancare,si ce mai treb prin casa ,la 3 ani oricum nu stie ce inseamna pedeapsa soi plus de asta ar trebui sa stea numai in picioarele mele n0ar mai sta deloc singurica in camera sa se joace daca nu are televizorul aprins sau ar lua-o somnul in pat ...si Alexandra e super activa dar cand nu e cuminte ii spun ca ii adun toate jucariile si le dau la copii care nu au daca mai arunca cu ele prin casa,sau daca nu mananca ii spun ca nu primeste dulce si functioneaza ,mai sprge cate o ceasca,pahar dar asta e e copil .....fiecare face cum crede
nimeni nu a reactionat asa,nicoleta,la tine pedeapsa pentru maia a fost pe buna dreptate deoarece nu numai ca l-a tuns pe copil,dar il putea si rani,dar fetita asta e doar activa si normala pentru un copil de varsta ei,nu face nimic iesit din comun.
total deacord cu kuklitza .exact asta e si parerea mea .
la varsta aceasta nu cred ca intelege pedapsa care vrei sa o aplici. sunt de acord cu pedepsele pt ca copiii trebuie invatati de mici ca nu ei conduc. mai tarziu va fi mai greu. dar pedepsele trebuie aplicate doar cand e cazul: daca a facut ceva rau intentionat, stiind ca acel lucru e interzis. si sa fie adaptate varstei, altfel ori nu intelege pedeapsa, ori va fi traumatizant pt copil. la 3 ani pedeapsa se aplica imediat dupa ce a avut comportamentul nepotrivit si se recomanda time-out-ul, sau statul la colt, in functie de varsta copilului. daca are 3 ani, sta 3 min. si eu sunt cadru didactic si vorbesc din experienta si din ceea ce am citit. sa nu mi-o luati in nume de rau. bineinteles, daca copilulul e doar hiperactiv, nu trebuie pedepsit, ci vorbit cu el cu rabdare, pe un ton linistit si evitata suprastimularea.
Ai mare dreptate Cristina.Strict legat de subiect as spune ca nu e chiar o pedeapsa ci o binefacere pt pitica,tinand cont ca eu chiar cred ca ea se comporta asa de la prea multe desene si calc.Se simte cumva 'uitata' acolo si vrea sa capteze atentia.Ma gandesc ca e o gluma faptul ca restrictionarea tv-ului poate provoca traume...Ondina,as vrea sa te rog sa o urmaresti toata saptamana din pct de vedere comportamental si sa deschizi un subiect in care sa ne spui ce a inteles ea din experienta asta.Intre timp sa-i amintesti de ce nu mai are desene.Copiii sunt diferiti...
chiar m-au ajutat multe din parerile voastre si le-am si aplicat.